Okolo matracov a ich výberu kolujú medzi ľuďmi rôzne výmysly alebo zavádzajúce informácie. Pozrite sa na 7 najčastejších mýtov o matracoch a zistite, ako to s ich správnym výberom naozaj je.

Mýtus č. 1: Vyberiem si proste ten najlepší matrac z internetu

Ani ten najlepšie hodnotený či najpredávanejší matrac na trhu nebude vyhovovať všetkým. Najväčšou chybou je matrac vôbec osobne nevyskúšať. Ideálne je vyskúšať aspoň 3-4 rôzne matrace. Na každom si poležte aspoň 10 minút, a to presne v tej polohe, v akej spíte najčastejšie. Vôbec sa nehanbite a hlavne neponáhľajte, v predajniach matracov ide o bežnú prax. Skúste pritom naozaj vnímať, ako sa na ňom cítite, či vás niekde netlačí, a to hoci len trošku. Zatvorte oči a uvoľnite sa. Iba tak zaistíte, že bude matrac pracovať rovnako, ako by ste na ňom spali.

Ak máte hneď niekoľko favoritov a neviete sa rozhodnúť, vhod prídu inteligentné pomôcky. Takou je napríklad X-SENSOR, ktorý vyhodnotí tlak, aký vaše telo vyvíja na jednotlivé časti matraca. Podľa toho vám odborný predajca odporučí, ktorý matrac je pre vás vhodnejší. Tento výpočet by však mal byť iba doplňujúcim faktorom pri výbere - váš individuálny pocit je určite dôležitejší.

Mýtus č. 2: Tvrdý matrac je zdravší

Tento mýtus je veľmi rozšírený najmä medzi mužmi, ktorí v tvrdom matraci vidia záruku pevnej opory. Avšak spanie na tvrdom lôžku je veľmi nezdravé, a to aj pre dobre stavaného muža. Na takom matraci totiž vznikajú nezdravé protitlaky, napríklad na bedrový kĺb alebo ramená, ktoré potom človeka bolia. Pri spaní na chrbte sa navyše zadok do tvrdého matraca dostatočne nezaborí, čím sa deformuje prirodzené prehnutie chrbtice v driekovej oblasti. Výsledkom je chronická bolesť chrbta, stuhnutosť a obmedzená pohyblivosť chrbtice.

Tvrdosť matraca teda vždy voľte s ohľadom na vašu váhu a subjektívny pocit pohodlia. Aj mierny protitlak sa po niekoľkých nociach môže premeniť v neznesiteľnú bolesť. Matrac by mal byť pružný a pevný, nie tvrdý. Kvalitný matrac s vami počas spánku pracuje, takže sa rozhodne nemusíte obávať, že sa do neho príliš "zaboríte".

Príliš tvrdý matrac spôsobuje bolesti a chronické ortopedické problémy.

Mýtus č. 3: Ľudia kedysi spali aj na slame, tak prečo by som mal platiť za drahý matrac

To, že ľudia kedysi spali na slame, je síce pravda, ale neúplná. Pred sto a viac rokmi boli ľudia neustále "na nohách", dostatočne sa hýbali, ich pohybový aparát bol oveľa zdravší a odolnejší. Počas spánku na improvizovaných lôžkach dokázalo ich svalstvo udržať chrbticu a kĺby vo vhodnej polohe.

Sedavé zamestnanie či iné nezdravé pohybové stereotypy dnes vedú k tomu, že má prevažná väčšina populácie ochabnuté svalstvo stredu tela a okolo chrbtice. A to dokonca aj aktívni športovci - ako je známe, ani hodina aktívneho pohybu denne nedokáže kompenzovať následky dlhého sedenia. Tieto svaly tak nie sú schopné zaistiť počas spánku zdravú polohu chrbtice. Preto je dnes dôležité spať na kvalitnom matraci, ktorý vám pomôže zmierniť následky nedostatku pohybu.

Mýtus č. 4: Kvalitný matrac musí byť ortopedický a mať maximálny počet zón

Áno aj nie. Ortopedický či zónový matrac síce nie je na škodu, avšak má to svoje ale. Naozaj kvalitný matrac totiž nemusí mať vôbec žiadne zónovania a počas spánku sa "zónuje" sám. U nízkych ľudí by naopak zónovanie mohlo spôsobiť, že by jednotlivé zóny tuhosti nezodpovedali ich častiam tela. Ak teda máte výšku do 150 cm, radšej sa matracom so zónami vyhnite.

A označenie ortopedický? Týmto slovom výrobcovia spravidla označujú svoje najkvalitnejšie matrace, ale každý výrobca má, samozrejme, latku niekde inde. Žiadne objektívne kritérium pre toto označenie neexistuje, takže ortopedické matrace od rôznych výrobcov môžu mať veľmi rozdielnu kvalitu.

Zónovanie sa odporúča len osobám vyšším ako 150 cm a je úplne nevhodné pre deti.

Mýtus č. 5: Lenivá pena je najlepší materiál a hodí sa pre každého

Matrace z lenivej čiže pamäťovej peny sú vhodné zhruba pre polovicu populácie. Nie každému je spanie na týchto matracoch príjemné, pretože pri zmene polohy chvíľu trvá, než matrac zmení svoj tvar. To niekoho môže budiť a prerušovaný spánok rozhodne nie je zdravý. Ak vám to však nie je nepríjemné, poskytne vám matrac z lenivej peny absolútne bezkonkurenčné pohodlie bez akýchkoľvek protitlakov. Tieto matrace sú obzvlášť vhodné pre ľahšie osoby a trvalo ležiacich pacientov, u ktorých má lenivá pena antidekubitný účinok.

Kto by mal na matrac z lenivej peny naopak zabudnúť? Najmä ľudia s vyššou telesnou hmotnosťou a ľudia trpiaci nadmerným potením. Táto pena je veľmi hustá a pomerne nepriedušná, takže kto sa počas spánku potí, bude sa na lenivej pene potiť ešte viac - nehovoriac o tom, že tieto matrace pri potení nezabezpečia dostatočný hygienický štandard. Lenivá pena tiež nie je vhodná pre ľudí s ortopedickými problémami či po operáciách kĺbov.

Mýtus č. 6: Váha človeka nie je pre výber matraca dôležitá

Práve naopak. Na pomyselnom rebríčku priorít pri výbere matraca je práve váha človeka hneď na druhom mieste, a to po subjektívnom pocite pohodlia. Údaj o nosnosti matraca by ste preto rozhodne nemali prehliadnuť. Nosnosť vychádza z objemovej hmotnosti použitého materiálu - čím je objemová hmotnosť vyššia, tým je materiál odolnejší.

Vyššia objemová hmotnosť ani nosnosť matraca ale nie je to isté ako tvrdosť matraca, takže ak máte vyššiu telesnú hmotnosť a preferujete mäkké lôžko, nemusíte sa obávať, že by pre vás kvôli váhe boli vhodné iba tvrdé matrace. Zodpovedajúca nosnosť však zabezpečí, že sa matrac nezničí. Pri výbere vhodnej nosnosti si k svojej hmotnosti pripočítajte aspoň 10-20% rezervu.

Dve matracové jadrá zabezpečia, že obaja partneri budú mať potrebný komfort.

Mýtus č. 7: Partnerský matrac by mal mať dvojnásobnú nosnosť

To je úplne mylná predstava. Nosnosť matraca je totiž rovnaká v každom mieste, tento údaj teda nehovorí o celkovom maximálnom zaťažení matraca. Keď je napríklad nosnosť matraca 130 kg, môže na ňom spať vedľa seba ľubovoľný počet ľudí s váhou do 130 kg.

Problémom však býva, že partneri majú veľký váhový rozdiel alebo jednoducho iné preferencie. To sa dá vyriešiť tak, že sa 2 matracové jadrá partnerských matracov spoja jedným poťahom, čím vznikne jeden veľký matrac, ktorý splní požiadavky oboch partnerov.